Elnöki köszöntő 2019.

Új világ köszönt a szervezetre

A Magyar Díszkertészek Szövetségének elnöke, ahogy elnökké választása óta minden év elején a múlt és jövő eseményeinek tükrében tekintette át a dísznövény ágazat helyzetét. Vázolta az elért eredményeket, a megvalósítandó feladatokat, az ágazatot érintő nehézségeket és az elérhető célokat.

Orlóci László szerint az elmúlt év a várakozásoknak megfelelt. A szerencsésen alakult gazdasági környezet, hozzásegíthette a kertészeket, hogy jó évet könyvelhettek el.

Jó iránynak nevezte, hogy sokan áttértek a korszerű fajtahasználatra, technológiákra és kevésbé energiaigényes kultúrákat termesztenek. Ter­jed­nek az alternatív fűtési rendszerek is, többen használnak termálvizet növényházaik fűtésére vagy napelem parkot létesítenek.

A díszkertészek beruházásaik megvalósításához különféle innovatív és környezetbarát kertészeti technológiákra és termesztési módokra, illetve gazdaságfejlesztésre irányuló támogatásokra pályázhattak. A pályázati lehetőségeken túl a KKV-k számára is elérhető a kedvezményes kamatozású Növekedési Hitelprogram. A kedvezményes hitelekkel sok fejlesztés megvalósítható, amivel az ágazat választ adhat az innovációs (precizionálás, robotizálás), valamint a fajtaváltás, növényvédelem és még sok egyéb területen megjelenő kihívásaira.

Az ágazatot érintő legfőbb nehézségek között a súlyos munkaerőhiányt, a kockázatos termékbesorolást, a versenyképességet korlátozó 27 %-os Áfát, a generációváltást, az fejlesztések, innovációk hiányát, a jelenlegi őstermelői rendszert nevezte. Bizakodásra ad okot, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az áfacsökkentés és az őstermelői rendszer átalakításának javaslatát a programján tartja.

A meglévő munkaerő felkészültsége és szakmai tudása elmarad attól, amit ma már igényel az ágazat. Az átalakítás előtt álló a szakképzés segíthet ezen. Az Ágazatai Készségtanácsok munkájában, amelyek azért alakultak, hogy kidolgozzák a szakember képzés hatékonyabb módszerét, a szövetség is belekapcsolódott. Javaslatokat tett az ágazat számára kedvezőbb, és hatékonyabb módszerekre. A szakképzést rendbe tétele az ágazati stratégia részét képezi a kezdetek óta.

Az elmúlt évben megvalósult a szövetség legnagyobb célkitűzése, szakmaközi szervezetként működhet a jövőben. Öt évre volt szükség az érdekérvényesítés szempontjából hatékonyabb szervezeti forma elismertetéséhez, kihirdetéséhez. A következő lépés, hogy a szakterületek képviselőivel egyetértésben, a kiterjesztési célokat meghatározzák, majd kiterjesztési rendeletként elismertetni az egész szakmára nézve kötelezően.

2019 legnagyobb feladata az új szervezeti struktúra létrehozása. Céljuk a professzionális ügyvezetőség felállításával, a napi operatív ügyek hatékony megoldása, a szervezet működési feltételeinek megteremtése. Sikeres megvalósítása esetén egy új világ köszönt a szervezetre, és a díszkertész ágazat új lendületet vehet.

2019-ben folytatódnak a szakmai „road show-k”, a különféle szakmai rendezvények, konferenciák, bel-, és külföldi tanulmányutak tagjaik felkészültségének jobbítására.  Reményei szerint az őszi OMÉK-on újra méltó képen jelenhet meg a díszkertész szakmai közösség.

Vállalkozási innovációs tevékenységük kezdeményezésére a tavalyi évben visszaáll az állami szintű dísznövénykutatás státusza.  A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központtal (NAIK) kötött stratégiai együttműködés, a szervezetnek lehetőséget nyújt, meghatározni a kutatások témáit, célját és az eredményeket érintő elvárásait.

Úgy vélte, az utóbbi években megindult gazdasági fellendülés hatására a díszkertészek lehetőségei tovább nőhetnek, és ha azzal tudnak élni, tudnak fejleszteni, az ágazat nem fog lemaradni a jövőben.